Vandens minkštiklis yra pripildytas vandens minkštinimo dervos granulių. Kietas vanduo, kuriame yra kalcio ir magnio, teka per šią dervą ir vykstant procesui, vadinamam jonų mainais, vandenyje esantys kietumo jonai apsikeičia vietomis su minkštaisiais jonais, esančiais dervos rutuliukuose. Rezultatas - minkštas vanduo.

Laikui bėgant vandens minkštiklio dervos rutuliukai pasidengia kalcio ir magnio jonais, todėl sumažėja jų gebėjimas minkštinti kietą vandenį.

Vykstant procesui, vadinamam regeneracija, vanduo automatiškai praplaunamas per vandens minkštiklį su koncentruotu regeneranto kiekiu. Dabar dervos rutuliukai pasiima minkštųjų jonų iš regeneranto mainais į ant rutuliukų esantį kietumą.

Kaip vandens minkštikliai naudoja dervą

Vandens minkštiklio derva yra medžiaga, reikalinga jonų mainų procesui, kurio metu iš vandens pašalinami kietumo mineralai.

Nedideli sferiniai dervos rutuliukai yra sudėti į vandens minkštiklio rezervuaro viduje esantį ""sluoksnį"". Dervos rutuliukai turi neigiamą krūvį, kuris pritraukia visus teigiamai įkrautus jonus. Kad atliktų savo vaidmenį vandens minkštinimo procese, dervos rutuliukai, prieš juos įdedant į vandens minkštiklio dervos sluoksnį, iš anksto padengiami teigiamai įkrautais natrio jonais.

Kietame vandenyje esantys kalcio ir magnio jonai iš prigimties taip pat turi teigiamą krūvį. Kai tiekiamas vanduo teka per vandens minkštiklio rezervuarą ir dervos sluoksnį, kietumo jonai numuša natrio jonus nuo dervos rutuliukų ir vietoj jų prisitvirtina prie dervos. Tada natrio jonai išsiskiria į vandenį.

Kai visi dervos rutuliukai visiškai pasidengia kietumo jonais, vandens minkštiklis turi turėti būdą, kaip atsikratyti pagauto kalcio ir magnio, kad galėtų toliau kaupti daugiau. Tuomet vyksta regeneracija.

Regeneracijos metu vandens minkštiklis kietumo mineralų jonus išplauna naudodamas sūrymo tirpalą, kuris susidaro į vandens minkštiklį įpylus druskos arba natrio chlorido. Teigiamas dervos krūvis yra pakankamai stiprus, kad praeinant sūriam vandeniui suskaidytų natrio chlorido junginį ir papildytų natrio sluoksnį atgal ant dervos rutuliukų, kad jie vėl galėtų pradėti jonų mainų procesą.